Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
Coraz więcej firm rozumie, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Widać też coraz większe zrozumienie dla kwestii ESG. Biznes jest nastawiony na rozwój kapitału ludzkiego, gdyż zdaje sobie sprawę z tego, że jest od niego zależny. Działy HR prześcigają się o pracowników, próbując uchwycić ich potrzeby i wymagania, a przede wszystkim ich utrzymać. Natomiast w kwestii neuroróżnorodności nadal niewiele się zmienia. Wydaje się ona terrą incognitą dla większości organizacji w Polsce.
Sytuacja osób neuroróżnorodnych na rynku pracy
W naszym kraju szczególną grupą z obszaru neuroróżnorodności są osoby w spektrum autyzmu. Szacuje się, że jest ich około 0,4 mln, z czego jedynie 2% jest zatrudnionych. Średni współczynnik aktywności zawodowej w tej grupie jest w Polsce aż pięciokrotnie niższy niż średnio w Unii Europejskiej, choć sytuacja w innych krajach nie wygląda wcale dużo lepiej. Badanie sprzed kilku lat prowadzone przez Ministerstwo Pracy Wielkiej Brytanii pokazuje, że jedynie co trzecia osoba autystyczna ma jakąkolwiek płatną pracę (w porównaniu z 80% osób pełnosprawnych i 47% osób niepełnosprawnych. Według przytoczonych badań zaledwie 16% autystycznych dorosłych było zatrudnionych na pełny, a 77% bezrobotnych zadeklarowało chęć podjęcia pracę. Można powiedzieć, że potencjał osób neuroróżnorodnych jest niewykorzystany. Choć przodują one w tzw. kompetencjach przyszłości, takich jak: analityczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, rozwiązywanie złożonych problemów, projektowanie i programowanie oraz kreatywność.
Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
By dobrze zrozumieć, czym jest neuroróżnorodność, warto poznać perspektywę osób, które na jej temat mają ugruntowaną opinię. Zapraszamy do wysłuchania podcastu „Neuroróżnorodność w Biznesie”, w którym eksperci odpowiadają na pytania: jakimi umiejętnościami cechują się osoby neuroróżnorodne?; W jakich zawodach się najlepiej sprawdzają? Zastanawiamy się wspólnie, na co powinniśmy zwracać udział w procesie rekrutacji, tak by każda osoba, w tym także neuroróżnorodna czuła się komfortowo oraz jak przygotować i zorganizować miejsce pracy, by rozwijać potencjał zawodowy. Przedstawiamy również doświadczenie firmy EY, która stworzyła EY Neurodiversity Center of Excellence (EY NCoE), czyli akcelerator innowacji skoncentrowany na świadczeniu usług z zakresu nowych technologii, w takich obszarach jak m.in. SI i automatyzacja, blockchain, data science czy cyberbezpieczeństwo.
Oto nasi eksperci:
- Sabina Markowska, jedna z twórczyń kanału NeuroAtypowe,
- Magdalena Wawak-Tesko – Client Relationship Manager, z firmy doradztwa personalnego CPL Jobs
- Andrzej Gab, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa, Manager operacyjny w Neurodiversity Center of Excellence w EY Polska.
Podcast dostępny jest pod linkiem: #5 Neuroróżnorodność szansą dla biznesu – 24/7 Talks | Podcast on Spotify