Neuroróżnorodność szansą dla biznesu

24/7Communication

Coraz więcej firm rozumie, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Widać też coraz większe zrozumienie dla kwestii ESG. Biznes jest nastawiony na  rozwój kapitału ludzkiego, gdyż zdaje sobie  sprawę z tego, że jest od niego zależny. Działy HR prześcigają się o pracowników, próbując uchwycić ich potrzeby i wymagania, a przede wszystkim ich utrzymać. Natomiast w kwestii neuroróżnorodności nadal niewiele się zmienia. Wydaje się ona terrą incognitą dla większości organizacji w Polsce.

Sytuacja osób neuroróżnorodnych na rynku pracy

W naszym kraju szczególną grupą z obszaru neuroróżnorodności są osoby w spektrum autyzmu. Szacuje się, że jest ich około 0,4 mln, z czego jedynie 2% jest zatrudnionych. Średni współczynnik aktywności zawodowej w tej grupie jest w Polsce aż pięciokrotnie niższy niż średnio w Unii Europejskiej, choć sytuacja w innych krajach nie wygląda wcale dużo lepiej. Badanie sprzed kilku lat prowadzone przez Ministerstwo Pracy Wielkiej Brytanii pokazuje, że jedynie co trzecia osoba autystyczna ma jakąkolwiek płatną pracę (w porównaniu z 80% osób pełnosprawnych i 47% osób niepełnosprawnych. Według przytoczonych badań zaledwie 16% autystycznych dorosłych było zatrudnionych na pełny, a 77% bezrobotnych zadeklarowało chęć podjęcia pracę. Można powiedzieć, że potencjał osób neuroróżnorodnych jest niewykorzystany. Choć przodują one w tzw. kompetencjach przyszłości, takich jak: analityczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, rozwiązywanie złożonych problemów, projektowanie i programowanie oraz kreatywność.

Neuroróżnorodność szansą dla biznesu

By dobrze zrozumieć, czym jest neuroróżnorodność, warto poznać perspektywę osób, które na jej temat mają ugruntowaną opinię. Zapraszamy do wysłuchania podcastu „Neuroróżnorodność w Biznesie”, w którym eksperci odpowiadają na pytania: jakimi umiejętnościami cechują się osoby neuroróżnorodne?; W jakich zawodach się najlepiej sprawdzają? Zastanawiamy się wspólnie, na co powinniśmy zwracać udział w procesie rekrutacji, tak by każda osoba, w  tym także neuroróżnorodna czuła się  komfortowo oraz  jak przygotować i zorganizować miejsce pracy, by rozwijać potencjał zawodowy.  Przedstawiamy również doświadczenie firmy EY, która stworzyła EY Neurodiversity Center of Excellence (EY NCoE), czyli akcelerator innowacji skoncentrowany na świadczeniu usług z zakresu nowych technologii, w takich obszarach jak m.in. SI i automatyzacja, blockchain, data science czy cyberbezpieczeństwo.

Oto nasi eksperci:

  • Sabina Markowska, jedna z twórczyń kanału NeuroAtypowe, 
  • Magdalena Wawak-Tesko – Client Relationship Manager, z firmy doradztwa personalnego CPL Jobs
  • Andrzej Gab, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa, Manager operacyjny w Neurodiversity Center of Excellence w EY Polska. 

Podcast dostępny jest pod  linkiem: #5 Neuroróżnorodność szansą dla biznesu – 24/7 Talks | Podcast on Spotify